HIPPOLAND 
>>>  Western >>>  Siodła western



Siodło western klasyczne

Siodło western kawaleryjskie












Model Alex

Model na terlicy McClellana







Siodła western wykonane przez polskie firmy to nowość na polskim rynku jeździeckim. Do tej pory sprzedawane były wyłącznie na rynku zachodnim.
Mamy nadzieję, że spełnią wymagania również polskich wymagających klientów.




Siodło Alex

Westernowe siodło ALEX to bardzo wygodne, duże, kompletne siodło wykonane z najwyższej jakości skór bydlęcych. Przeznaczone jest do jazdy w terenie, doskonale nadaje się także na dłuższe rajdy. Produkowane w dwóch rozmiarach: 15,5" oraz 16,5". Dostępne jest w dwóch wersjach wykończenia: STANDARD (100% skór krajowych) oraz EXCLUSIVE (40% skór krajowych, 60% skór z importu). Do wyboru mamy kolory: czarny, brąz, jasny brąz, mieszany.

Siodła westernowe DAW-MAG nadają się do jazdy w terenie, do długich rajdów oraz do wykonywania elementów w stylu "raining" lub w stylu "old-style". Siodła western produkowane są w czterech rozmiarach: 11,5", 15,5", 16,5" oraz wersja XXX - 19,5".
Konstrukcja terlicy wykonana jest z żywic poliestrowych zbrojonych tkaniną z włókna szklanego. U góry posiada "Horn" wykonany ze stali. Odpowiedni kształt i szeroki rozstaw ławek powoduje, że siodło przylega doskonale do większości grzbietów końskich. Puśliska wyposażone są w specjalne, płaskie, przesuwne sprzączki umożliwiające szybką zmianę długości. Cały montaż do konia odbywa się za pomocą popręgu tradycyjnego z podpinką lub wiązania typu "krawat". Wykonane ze skór bydlęcych roślinnie garbowanych. Siodła wykonywane są w wersji klasycznej gładkiej lub wersji ozdobnej z odszywanym siedziskiem oraz wyciskami na brzegach tybinek.


Siodło kawaleryjskie McClellana
Unikalne kultowe siodło Mclellana.
Wykonane na terlicy drewnianej obszyte w całości skórą.
Wierna replika kultowego amerykańskiego siodła z czasów wojny secesyjnej.


O siodle:
Konstruktorem siodła był George B. McClellan, w owym czasie kapitan, a później (w okresie Wojny Secesyjnej) twórca i dowódca Armii Potomaku i przez pewien okres głównodowodzący wojsk Unii.
McClellan w 1855r. odwiedził Europę z misją zapoznania się z ówczesną europejską techniką wojskową. Podczas trwającej rok podróży obserwował min. kilka bitew Wojny Krymskiej. Owocem tej wyprawy był raport, w którym oprócz "Instrukcji dla kawalerii" zawarł projekt kulbaki, która, jak twierdził, jest modyfikacją węgierskiego siodła używanego w kawalerii pruskiej.
Legenda ta powtarzana jest przez wiele popularnych źródeł choć jest ewidentnie nieprawdziwa - nie trzeba być wielkim znawcą, żeby zauważyć że terlica McClellana jest modyfikacją terlicy hiszpańskiej powszechnie stosowanej w "westernowych" siodłach meksykańskich, natomiast nie przypomina żadnego siodła używanego w owym czasie w Europie.

To, że kulbaka McClellana stała się na 80 lat siodłem Kawalerii Stanów Zjednoczonych, nie było bynajmniej dziełem przypadku.
Armia, wspomagana przez ministra wojny Jeffersona Davisa, przeprowadzała testy sprzętu aby wybrać najbardziej efektywny i praktyczny. Były to testy na niemałą skalę - wyposażenie zamawiano dla 2-3 szwadronów kawalerii aby podddać je najbardziej rygorystycznym testom.

McClellan miał wielu rywali - siodło Jonesa o regulowanej terlicy, siodło Hope, Grimsley, Campbell... Wybranie najlepszego z tych siodeł nie było łatwym zadaniem. Co zatem zadecydowało? Odpowiedź na to pytanie w dzisiejszych czasach, gdy armie korzystają z najnowocześniejszych i najbardziej kosztownych technologii, nie jest oczywista - był to niski koszt i niezniszczalność. Te właśnie cechy przyczyniły się do długowieczności McClellana.

Pierwszą testową partię 310 sztuk wykonała w 1857r. Messr. Lacey & Phillips Saddlery, oni również wykonali prototypowy egzemplarz wg pomysłu kpt. McClellana. Wszystkie terlice wykonywane były ręcznie z drewna jesionowego, łączone gwoździami a całość pokryta skórą. Po zaakceptowaniu w 1859r. McClellana przez armię aż do 1872r. terlica była pokrywana rawhide (ze względu na wytrzymałość); później skórą na rawhide (odporniejsza na powtarzające się zamakanie/schnięcie).
Siodło na przestrzeni 80 lat służby w kawalerii przeszło kilkanaście modyfikacji (w większości kosmetycznych, lub adaptację do innych zastosowań np. jako siodło artyleryjskie, lub wersja "traperska" z dwoma popręgami i rożkiem). Sprawdziło się w różnych warunkach. Swój prawdziwy chrzest bojowy przeszło w Wojnie Secesyjnej, gdzie dowiodło swej przewagi nad konkurentami - żołnierze Południa jeśli tylko mieli okazję wymieniali swoje siodła Jennifer na zdobyczne McClellany. Na przestrzeni kolejnych lat widziało wojny indiańskie, I Wojnę Światową, było używane przez konną policję w USA; poza zastosowaniami militarnymi zyskało uznanie jako siodło do rajdów długodystansowych.
Jakub Gołąb
"Rząd doskonały"


Konserwacja.
Siodła wykonane są w 100% z naturalnych skór bydlęcych.
Oto zasady przeprowadzania konserwacji siodła:
zabrudzone siodło zmyć zamoczoną w czystej wodzie i wyciśniętą gąbką lub szmatką, na oczyszczoną i wysuszoną powierzchnię nanieść niewielką ilość tłuszczu i delikatnie przetrzeć, do konserwacji należy używać wyłącznie tłuszczu specjalnie do tego celu przeznaczonego, do konserwacji nie należy stosować past samopołyskowych.

Siodła są dostępne w sprzedaży w Łodzi, w sklepie firmowym HIPPOLAND, przy ul. Pojezierskiej 2 lub w sprzedaży wysyłkowej poprzez sklep internetowy: www.hippoland.com.pl


Tagi: internetowy sklep jeździecki, HIPPOLAND, siodła western, siodła western klasyczne, siodła rajdowe, siodła kawaleryjskie



 << Powrót